Česko mělo i loni ve druhém pololetí v EU nejdražší elektřinu pro domácnosti
Ceny elektřiny pro domácnosti byly v České republice i ve druhém pololetí loňského roku podle standardu kupní síly (PPS) nejvyšší z celé Evropské unie. Oznámil to dnes unijní statistický úřad Eurostat. PPS je společná měna, která stírá rozdíly v cenových hladinách mezi jednotlivými zeměmi, a umožňuje tak vzájemné srovnání. Ceny v Česku činily 41 PPS za 100 kilowatthodin, následuje Kypr s 35,70 PPS a Německo s 35,23 PPS.

Standard kupní síly vzniká vydělením údaje v národní měně její paritou kupní síly. Eurostat v samostatném oznámení informoval také o cenách plynu. Ty byly pro domácnosti v EU nejvyšší v Portugalsku, a to 16,60 PPS za 100 kilowatthodin. V Česku to bylo 12,78 PPS.
Nejnižší ceny elektřiny pro domácnosti vyjádřené v PPS za 100 kilowatthodin Eurostat zjistil na Maltě, a to 14,33 PPS. Následuje Lucembursko s 15,39 PPS za 100 kWh a Maďarsko s 15,45 PPS za 100 kWh.
Česko navíc zaznamenalo druhý nejvyšší nárůst cen elektřiny pro odběratele mimo domácnosti, meziročně o 11,8 procenta. Více elektřina zdražila jen v Portugalsku, meziročně o 14,7 procenta. Za nárůstem cen Eurostat vidí rostoucí náklady na provoz sítí a postupné ukončování daňových zvýhodnění a dotací. Největší pokles cen zaznamenalo Rakousko, meziročně o 18,8 procenta.
V celé EU byly ceny elektřiny pro odběratele mimo domácnosti proti předchozímu pololetí relativně stabilní. Cena za kWh stoupla z 18,67 na 18,99 eura. Zhruba 1,5 roku trvající pokles se tak zastavil.
Při vyjádření v eurech nejvíce za 100 kWh elektřiny pro domácnost zaplatí Němci (39,43 eura). Následuje Dánsko (37,63 eura) a Irsko (36,99 eura).
Za plyn po Portugalsku nejvíce zaplatily podle standardu kupní síly domácnosti v Itálii, a sice 16,49 PPS za kWh, a dále ve Švédsku, a to 16,08 PPS. Naopak nejnižší ceny vykázalo Maďarsko, a sice 3,20 PPS za 100 kWh. Následovalo Chorvatsko s 4,60 PPS za 100 kWh a Rumunsko s 5,40 PPS za kWh.
Pokles cen plynu pro odběratele mimo domácnosti v EU se podle Eurostatu ve druhé polovině loňského roku zastavil. Průměrné ceny bez daně z přidané hodnoty (DPH) vzrostly na 6,24 eura za 100 kWh z 6,16 eura v prvním pololetí, zatímco ceny bez všech daní se zvýšily z 5,30 na 5,41 eura.
Súvisiace články
Německo snížilo cíl naplnění plynových zásobníků na 80 %, předběhlo tak unijní legislativu
Německá vláda 30. dubna schválila nové nařízení, které snižuje národní cíl pro naplnění zásobníků plynu k 1. listopadu z dosavadní…
Kvůli poškození plynového potrubí unikal dnes v Českých Budějovicích plyn
Kvůli poškození plynového potrubí unikal dnes dopoledne v Českých Budějovicích plyn. Hasiči a policisté proto museli uzavřít oblas…
Jak se odborníci mýlili v cenách energií. Fenoménem současnosti je nepředvídatelnost
Jestli byla energetická krize v letech 2021–2023 nepoučenému spotřebiteli k něčemu dobrá, pak aby ho naučila, že jeho smlouva s do…
Situace v USA donutí Trumpa přehodnotit politiky proti obnovitelným zdrojů, myslí si bývalý šéf regulátorů
Bývalý šéf americké Federální komise pro regulaci energetiky (FERC) Neil Chatterjee očekává, že prezident Donald Trump zmírní někt…
V Evropě je zájem na budování nové železné opony, míní slovenský premiér Fico
V Evropě je podle slovenského premiéra Roberta Fica zájem na budování takzvané železné opony. Fico dnes v této souvislosti také kr…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.