V Evropě je zájem na budování nové železné opony, míní slovenský premiér Fico
V Evropě je podle slovenského premiéra Roberta Fica zájem na budování takzvané železné opony. Fico dnes v této souvislosti také kritizoval protiruské sankce EU i plán Evropské komise omezit dovoz energií z Ruska. Termínem železná opona bývalo za studené války označováno rozdělení Evropy na její demokratickou západní a Sovětským svazem ovládanou východní polovinu.

"Evropská komise představuje cestovní mapu, jak definitivně zastavit přísun jakýchkoliv energií z Ruské federace do Evropy. Vždyť to je železná opona s neuvěřitelnými ekonomickými dopady pro celou Evropskou unii," uvedl Fico v proslovu na vojenském hřbitově Rudé armády v Michalovcích na východním Slovensku u příležitosti pietní akce k 80. výročí konce druhé světové války.
Evropská unie se závislosti na ruských energetických surovinách snaží zbavit poté, co Rusko v únoru 2022 vojensky zaútočilo na sousední Ukrajinu a od té doby se stále snaží ovládnout části jejího území.
Podle agentury Reuters Evropská komise v červnu navrhne zákaz dovozu ruského zemního plynu a ruského zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropské unie v rámci stávajících smluv do konce roku 2027. Navrhne i zákaz nových ruských plynových dohod.
Za důkaz železné opony označil Fico označil i skutečnost, že podle něj nelze přímo letecky cestovat do Ruska. Poukázal na komplikovaný způsob své vlastní přepravy při prosincové cestě do Moskvy, kde se sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
"Někdo vymyslel nějakou novou železnou oponu. Já tuto novou železnou oponu odmítám. Ať je projevem mého odporu i přítomnosti 9. května na oslavách konce druhé světové války, tam, kde tyto oslavy přirozeně musejí probíhat," řekl Fico k plánované cestě do Moskvy.
Moskevských oslav se kvůli pokračující ruské agresi vůči sousední zemi nezúčastní většina západních politiků. Podle Fica současné dění ovšem nemá nic společného s oslavou výročí konce války. V řadách sovětské Rudé armády ovšem za druhé světové války bojovali také vojáci původem z Ukrajiny.
Fico tvrdil, že jako premiér udělá všechno proto, aby Slovensko nebylo součástí "železné opony", a to hledáním možností ke spolupráci.
Slovenský premiér už v minulosti řekl, že po ukončení války na Ukrajině chce obnovit standardní vztahy Slovenska s Ruskem. Dříve kritizoval ukrajinského prezidenta za rozhodnutí neprodloužit tranzit ruského plynu přes Ukrajinu na Slovensko a dále do západní Evropy. Slovensko také odebírá z Ruska ropu a palivo do svých jaderných elektráren.
Súvisiace články
EU jedná proti vlastním zájmům, řekl Kreml o plánech zakázat dovoz ruského plynu
Evropská unie jedná proti vlastním zájmům, řekl dnes podle agentury Reuters mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov o plánu Evropské komise z…
Ruský rozpočet podle ministra letos nepočítá s dividendou od Gazpromu
Plán ruského rozpočtu na letošní rok nepočítá s dividendou od státního podniku Gazprom, uvedl ruský ministr financí Anton Siluanov…
Dokončení tendru na Dukovany se odkládá, soud ho opatřením zablokoval
Středeční podpis dohody o stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech se odkládá na neurčito, Krajský soud v Brně ho dnes předběžný…
Analytici: ČR v energiích doplácí na slabší ekonomiku a vyšší regulovanou složku
Česko v cenách elektřiny oproti ostatním zemím EU doplácí na slabší ekonomiku, vyšší nárůst regulované složky a také nižší míru st…
EU plánuje zákaz nových smluv na ruský plyn, konec veškerého dovozu do roku 2027
Evropská unie navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.