Kvůli suchu je ve čtyřech obcích na Olomoucku a Přerovsku omezena spotřeba vody
Ve čtyřech obcích na Olomoucku a Přerovsku platí kvůli suchu zákaz používat pitnou vodu z vodovodu k zalévání zahrad, napouštění bazénů či umývání aut. Pitnou vodou musí šetřit obyvatelé městysu Velký Újezd a obcí Daskabát, Výkleky a Slatinice. Tamní podzemní zdroje vody mají v letních měsících nižší kapacitu a spotřeba pitné vody naopak značně vzrostla. Rozhodnutí vydal olomoucký magistrát. Na Olomoucku zatím v souvislosti se suchem nebyl zaznamenán úhyn ryb.

Ve Velkém Újezdu a Daskabátu na Olomoucku a obci Výkleky na Přerovsku platí zákaz používat pitnou vodu k zalévání zeleně, napouštění bazénů a umývání aut do konce září, ve Slatinicích do závěru srpna. Samosprávy opatření zdůvodnily dlouhodobým suchem, klesající hladinou podzemních vod a mimořádným nárůstem spotřeby vody z obecních vodovodů, které jsou zásobovány podzemní vodou z vrtů. Za porušení zákazu může úřad fyzické osobě uložit pokutu až 50.000 korun, pokud by přestupek spáchal podnikatel nebo firma, tak sankce může činit až 100.000 korun.
Pracovníci odboru životního prostředí olomouckého magistrátu i místní rybáři v letních měsících sledují vývoj počasí, průtok v říčním systému Moravy v Olomouci i situaci v tzv. uzavřených vodách. "V tuto chvíli evidujeme pouze lokální úhyny karase stříbřitého, což ale připisujeme šíření virového onemocnění v jeho populaci. Tato nepůvodní ryba totiž patří mezi nejodolnější vodní živočichy. Pokud by byl ve vodě deficit kyslíku, tak by karas stříbřitý uhynul až jako poslední," řekl ČTK vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.
Podle Loyky platí jednoduché pravidlo, že čím jsou teploty vyšší, tím nižší je rozpustnost kyslíku ve vodě a zároveň roste jeho spotřeba rybami i dalšími vodními živočichy. Situace se v létě každoročně zhoršuje po sérii tropických nocí a teplotních rekordů. Populace ryb v ramenném systému řeky Moravy v Olomouci a jejím okolí je ale podle Loyky zatím v dobré kondici. "Rybáři zde minulý týden zaznamenali zajímavé úlovky včetně sumců chycených přímo v Olomoucí i pod ní," podotkl Loyka. V případě potřeby může vodoprávní úřad rozhodnout o zákazu odběru vody z vybraných vodních toků, zatím tak neučinil.
Čistota uzavřených vod je podle Loyky nyní uspokojivá. "Je to dáno i tím, že jde o uzavřené, větší či menší jámy po těžbě štěrkopísku, které nemají na rozdíl od vodních nádrží přítok obsahující často nevyčištěné odpadní vody plné fosforu, jenž je hlavní živinou pro sinice, a jsou stabilním prostředím," podotkl. Ani u uzavřených vod však pracovníci odboru životního prostředí podle něj nepolevují v obezřetnosti.
Súvisiace články
Senát zřejmě schválí zavedení oblastí pro snazší budování obnovitelné energie
Senát zřejmě schválí nový zákon o urychlení využívání některých obnovitelných zdrojů energie. Má usnadnit vznik fotovoltaických a…
Povodí Odry zvyšuje odtoky z přehrad Kružberk, Šance, Morávka i Žermanice
Kvůli nízkým průtokům v řekách a vysokým teplotám zvýšil státní podnik Povodí Odry odtoky z přehrad Kružberk a Šance. Ve středu zv…
Slovensko a Maďarsko by mohly brzy sdělit, zda se dohodnou o projektu na Dunaji
Slovensko a Maďarsko jsou blízko k tomu, aby oznámily, zda se dokážou dohodnout v dlouholetém sporu ohledně soustavy vodních děl G…
Plán Unipetrolu na přechod od uhlí k plynu nebude posuzovat EIA
Krajský úřad Ústeckého kraje rozhodl, že plán společnosti Orlen Unipetrol RPA na přechod od uhlí k zemnímu plynu v Litvínově na Mo…
Povodí Moravy dokončilo po povodních zabezpečovací práce, nyní odstraňuje škody
Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dal…
Kalendár akcií
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Podzimní plynárenská konference
Dny kogenerace 2025
PRO-ENERGY CON 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.