Orlen a jeho rafinerie v Litvínově definitivně končí s ruskou ropou, píše list

Polský petrochemický koncern Orlen se definitivně loučí s ruskou ropou, napsal na svém webu list Rzeczpospolita a připomněl, že dnes vyprší poslední kontrakt na dovoz ropy z Ruska do českých rafinerií koncernu. Dodávky fakticky skončily v březnu. Země Evropské unie začaly ruskou ropu a plyn odmítat už před lety, zdůvodňovaly to hlavně nutností diverzifikovat dodávky. Po ruské vojenské invazi na Ukrajinu z února 2022 tento proces ještě urychlily.

Orlen a jeho rafinerie v Litvínově definitivně končí s ruskou ropou, píše list

"Orlen a celý náš region od zítřka (od úterý - pozn. ČTK) nebude vázaný žádnými dohodami týkajícími se ruské suroviny," zdůraznil deník.

"Ropovod Družba jsme přestali využívat už na začátku března tohoto roku. Na tuto situaci jsme byli připraveni, a proto proces odklonu od ropovodu Družba a přechodu na nové ropné směsi z celého světa byl plynulý a bez nejmenšího dopadu na český trh a motoristy. Ještě jednou děkuji zástupcům českého státu za rychlou a profesionální spolupráci, díky které se tuto změnu podařilo zrealizovat rychle a bez obtíží," uvedl předseda představenstva a generální ředitel skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk v prohlášení, které společnost poskytla ČTK.

Ropa přestala téct ropovodem Družba do Česka na začátku března. Od té doby proudí pouze západní cestou přes ropovody IKL a TAL. Český stát letos na jaře zprovoznil rozšířený ropovod TAL, z něhož nyní může ročně přitéct až osm milionů tun ropy, což zcela pokryje spotřebu rafinerií v Česku. Od dubna ropu z TAL začala zpracovávat i rafinerie v Litvínově, která tak poprvé od roku 1965 nevyužívá ruskou ropu z ropovodu Družba.

Ropovod TAL začíná v Terstu, kam se ropa dováží z více zemí a kontinentů. Největší podíl tvoří dodávky z oblastí kolem Kaspického a Černého moře, Spojených států a z Afriky.

Rzeczpospolita připomněla, že od března všechny rafinerie patřící Orlenu jsou zásobovány ropou z jiných míst než z Ruska. Poslední platný kontrakt představovala smlouva uzavřená před 12 lety s ruskou společností Rosněfť na dodávky do rafinerie v Litvínově.

"Uzavřeli jsme tuto kapitolu a společně budujeme bezpečnou budoucnost regionu. Ropu kupuje z celého světa. V našich rafineriích zpracováváme surovinu z Blízkého východu a Perského zálivu, Severního moře, Afriky a obou Amerik," uvedl v komuniké šéf Orlenu Ireneusz Fonfara. Dodal, že ukončení závislosti na ruských surovinách umožnila podpora polské vlády a spolupráce s partnery, především provozovateli ropovodů.

Orlenu patří v Česku dvě rafinerie: v Litvínově, která dokáže ročně zpracovat 5,4 milionu tun ropy, a v Kralupech o kapacitě 3,3 milionu tun suroviny.

Po začátku války na Ukrajině rafinerie v Litvinově nepřestala odebírat surovinu z východu přes ropovod Družba, protože chyběla kapacita v ropovodech, které by umožnily dovoz z jiných oblastí. Česká vláda požádala Evropskou unii o výjimku ze sankcí. Díky této výjimce získala společnost Mero čas na zvýšení kapacity ropovodu TAL. Současně Orlen připravoval rafinerii na zpracování jiných druhů ropy, než jen ruské. Orlen pak v březnu mohl přejít ke zpracování suroviny z alternativních směrů.

V současnosti jsou české rafinerie zásobovány ropou ze Severního moře a ze Středomoří, dále ze Saúdské Arábie, Severní a Jižní Ameriky a z Afriky, dodal polský deník.

Súvisiace články

Dvaja veľkí dodávatelia energií sa zlúčili, je z nich spoločnosť Energetika Slovensko

Zmena, o ktorej sme na Energie-portal.sk referovali už v máji, je na konci. Dodávatelia energií ZSE Energia a Východoslovenská ene…

Netradičný fúzny reaktor oponuje tokomakom. Investícia pomôže vytvoriť prvý komerčný prototyp

Nemecký technologický startup oznámil 11. júna, že získal v prvom kole rastového financovania (tzv. Series A) 130 miliónov eur na…

SPP chce ruský plyn, aj keď stratí hlavnú výhodu. Hirman: Bude taký drahý ako zo Západu

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) plánuje cez svoju dcérsku spoločnosť SPP Plus cez Ukrajinu dovážať ruský plyn. Podľa riadite…

Google investuje do jaderné fúze. Z elektrárny budoucnosti si předplatil stovky megawattů

Americká společnost Google oznámila spolupráci se start-upem Commonwealth Fusion Systems (CFS), který pracuje na technologii jader…

Rakúsko podporí rozvoj elektromobility sumou 480 miliónov

Rakúsko podporí prechod na elektromobilitu v tomto a budúcom roku celkovou sumou približne 480 miliónov eur. Peniaze sa okrem inéh…

Kalendár akcií

Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?

24. 09. 2025 - 25. 09. 2025
Hotel Passage, Brno
Každoroční odborná konference Energetika je unikátní otevřenou diskuzní platformou pro směřování energetiky. Na jednom místě během dvou dnů propojuje...

Podzimní plynárenská konference

15. 10. 2025 - 16. 10. 2025
Hotel Palcát, Tábor
Podzimní plynárenská konference patří k nejvýznamnějším odborným setkáním v oblasti plynárenství a energetiky v Česku. V pořadí již 31. ročník opět na...

Dny kogenerace 2025

21. 10. 2025 - 22. 10. 2025
Hotel Passage, Brno

PRO-ENERGY CON 2025

06. 11. 2025 - 07. 11. 2025
Hotel Amande, Hustopeče

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

90414
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
1208
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika