Technologie čištění vody z liberecké univerzity mezi finalisty LIFE Awards 2025
Unikátní technologie čištění vody, kterou vyvinuli vědci Technické univerzity v Liberci ve spolupráci se zahraničními partnery, se dostala mezi devět evropských finalistů soutěže LIFE Awards 2025 v kategorii Oběhové hospodářství a kvalita života. Uchází se o cenu veřejnosti, svůj hlas může dát projektu každý na stránce https://www.lifeawards.eu/project/lifepopwat/, řekl dnes ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl. Hlasovat je možné do 3. června.

Technologie vznikla v mezinárodním projektu LIFEPOPWAT zaměřeném na čištění skládkových vod kontaminovaných nebezpečnými pesticidy. Po celé Evropě je velkých skládek okolo 40 a nespočet menších a odhaduje se, že je v nich uloženo až 250.000 tun lindanu a dalších pesticidních látek. Liberecká univerzita pracuje na technologii odstranění pesticidů z drenážních vod nazvané Wetland+ s partnery v Polsku, Francii a Dánsku už přes pět let.
Wetland+ se obejde bez výstavby budov čistíren, bez chemikálií a jiné zátěže pro životní prostředí, nenarušuje ráz krajiny, protože reaktivní a sorpční pole se železem a rašelinou mohou být schovaná v úrovni terénu. Technologie naopak přispívá k biodiverzitě, protože v krajině přibude mokřad osázený mokřadními plodinami. "Dokáže roky fungovat bez zásahu člověka, jen jednou za několik let je potřeba doplnit železo," řekl ČTK ředitel Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace liberecké univerzity (CXI) a vedoucí týmu Miroslav Černík.
Od roku 2020 testují vědci technologii na výsypce starého lomu v Hájku na Karlovarsku, kde bylo v minulosti uloženo na 5000 tun lindanu a odpadních látek, které vznikaly při jeho výrobě v neratovické Spolaně. O dva roky později začali technologii využívat na skládce v polském Jaworznu. "Systém v Hájku nyní čistí vodu s účinností až 97 procent, v polském Jaworznu je lindanu okolo 37.000 tun a naše technologie i na této lokalitě čistí vytékající vodu téměř stoprocentně," dodal Černík.
Unikátní technologie se teď uchází o cenu veřejnosti v soutěži LIFE Awards 2025 pořádané Evropskou komisí. Ta oceňuje nejinovativnější, nejvýznamnější a nejinspirativnější projekty, které byly dokončené v uplynulém roce. "Ze 150 projektů bylo vybráno devět finalistů ve třech kategoriích: Ochrana přírody a biologická rozmanitost, Oběhové hospodářství a kvalita života, Opatření v oblasti klimatu," dodal Pirkl.
Súvisiace články
Českobudějovické Kaliště bude od podzimu využívat kanalizaci a obecní vodu
Obyvatelé českobudějovického Kaliště budou moci od podzimu využívat kanalizaci a obecní vodu. V pondělí začne poslední etapa obou…
EÚ a USA zintenzívnia rokovania o obchodnej dohode, uviedol eurokomisár Šefčovič
Európska únia spolupracuje s americkou administratívou na vyriešení obchodných vzťahov, uviedol dnes v Bruseli eurokomisár pre obc…
Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta. O desetinu procenta méně, oproti očekávání
Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů zrychlila růst proti předchozím třem měsícům na 0,3 procent…
Střední Čechy získaly více než 20 miliard dotací na nízkoemisní energetiku
Středočeský kraj čerpá na nízkoemisní energetiku nebo šetrnější hospodaření s vodou více než 20 miliard korun z evropských dotací.…
Zavrieme atómky? Čo Fico o náhrade za ruské palivo nepovedal Čítajte viac: https://index.sme.sk/c/23490540/jadrova-elektraren-palivo-fico-rusko-westinghouse-tvel.html?ref=njctse
V českom Temelíne začnú tento rok „kúriť“ americkým uránom. Európska komisia chce, aby sa EÚ do konca roka 2027 úplne odstrihla od…
Kalendár akcií
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.